sobota, 9 kwietnia 2016

'Sen i śmierć' - Recenzja książki. #271

Cześć. Bardzo dawno nie było recenzji książek - czas to nadrobić, mam bardzo duże zaległości. Książek do recenzji co jakiś czas przybywa, a ja nic. Więc dziś książka A.J Kazinski (Nie mam pojęcia czy to jakoś odmienić) "Sen i Śmierć", Thriller metafizyczno - filozoficzny z bohaterami bestsellera "Ostatni dobry człowiek" (Nie czytałam).

 "Znakomita kontynuacja bestsellera OSTATNI DOBRY CZŁOWIEK, wydanego w 20 krajach."

"A.J. Kazinki nie tylko zaspokoił, ale wręcz prześcignął wysokie oczekiwania, jakie sam postawił w/w książce. Proza autora jest bujna i intensywna. Kazinski jak nikt inny potrafi poruszać się najtrudniej nazywanych sferach ostateczności i tajemnicy śmierci. Łączy pytania zadawane od wieków przez filozofów. Ukazuję nam duszę i smutek, życie i nasze pragnienia. A wszystko w osnowie realizmu, z nerwem i z suspensem nie do wytrzymania."

     Na samym początku opis, że jest to książka metafizyczno - fiolozoficzna, może odrzucić, przynajmniej tak było w moim przypadku, jednak nic bardziej mylnego! "Sen i śmierć to majstersztyk" Mimo to postanowiłam spróbować po nią sięgnąć (Czytałam ją już dawno, więc trochę już niestety nie pamiętam) i nie żałuję ani trochę. Wydaje mi się, że to jeden z najlepszych, jeśli nawet nie najlepszy thriller jaki do tej pory czytałam. Od pierwszej strony książkę czytało mi się bardzo dobrze, wręcz fantastycznie. Od samego początku mnie zainteresowała. 
      Powieść opowiada o dwóch różnych 'sytuacjach', całkiem obcych dla siebie ludzi, których na początku zupełnie nic nie łączy. Hannah ma chłopaka, dowiaduje się o ciąży (Której nie chce?) Straciła przecież kiedyś syna, nie chce by jej kolejne dziecko było takie samo. Ma również własne problemy, cierpi. Jej chłopak - Nels, jest śledczym, dużo pracuję. Ma wyrzuty sumienia, przecież powiedział tamtej dziewczynie, że skoczy za nią, jeśli ona to zrobi.. Jednak nie zrobił tego. Zaczyna śledztwo. Trzecia postać.. Ojciec, Wdowiec. Stracił żonę. Została zamordowana (?) Wszystko widziała ich pięcioletnia (może młodsza) córka, która po całej sytuacji przestała mówić i przebywa w szpitalu. Tata dziewczynki próbuję dowiedzieć się co się stało (W jaki sposób wolę nie pisać) dlaczego kochanek jej żony ją zamordował, co było przyczyną. Powoli wszystko zaczyna łączyć się w całość. 
    
     Pasjonująca intryga, nowatorki pomysł poszukiwania dobrych, a nie złych ludzi, mądra refleksja nad pojęciem dobra i jego miejsca we współczesnym świecie. Rozbudowane, głębokie i zadziwiające postacie. 'Książka tętni życiem i jest świetnie skonstruowana' - Pisał niemiecki wydawca Heyne. I Zgadzam się z nim. Jednak czytając książkę miałam również wrażenie, że jest mroczna, nie mam pojęcia czy jest to dobre określenie, ale ja tak to widzę. Na początku zastanawiamy się co łączy Ojca, którego córka nie mówi i jest w szpitalu z Hannah, kobietą w ciąży, która kiedyś już raz umarła. 
    Osobiście jestem zachwycona książką i nie zawiodłam się na niej, wręcz przeciwnie, nie oczekiwałam niczego wielkiego, a jednak książka sprawiła, że zostanie na moich pułkach dłużej i nie zostanie sprzedana. Polecam każdemu, również mocno przemawia i do kobiet. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja jestem pod wrażeniem. 

"Jak można znaleźć dwoje naprawdę dobrych ludzi - a potem ich uchronić? To zatrważające pytanie, bo co, jeśli na świecie nie został już ani jeden dobry człowiek? Albo jeśli nawet kilku zostało, to nie sposób ich uchronić? Przez te pytania ta książka jest tak przerażająco sugestywna. Ale odpowiedzi, które daje, sprawiają, że to również inspirująca i zmuszająca do refleksji opowieść."

Zapraszam do 'Etykiet' po resztę recenzji.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
 

6 komentarzy:

 1. Zapowiada się całkiem ciekawie. Gdyby wpadła w moje ręce na pewno bym przeczytała. Choć ostatnio mam sporo propozycji do moich "must read" ;) Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kompletnie nie znam tej książki ale mnie nią zaciekawiłaś :) Na razie jednak muszę się zająć własną biblioteczką bo książki z półek spadają a ja nie mam czasu na czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. moja tematyka:D czuję że bym przeczytała jednym tchem:) obserwuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze, fabuła całkiem fajna podoba mi się! Czuję, że ta książka jest mega wciągająca :)
  Zapraszam! www.zuzu-zuzannaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być ciekawa. :)
  tzanetat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje bardzo za każdy komentarz oraz odwiedziny na moim blogu ♥ . Wchodzę na każdego bloga więc wystarczy zostawić link! Obserwuje każdy blog, który mi się spodoba.